aizvērt
open menu
facebook
Baterijas – mazs izmērs, liels posts

Baterijas – mazs izmērs, liels posts

Baterijas ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa – tās tiek izmantotas teju ikvienā mājsaimniecībā, birojā un rūpnīcā. Tomēr reti aizdomājamies par to, kas notiek ar izlietotajām baterijām un kāda ir to ietekme uz vidi. Nepareizi apsaimniekotas baterijas var kļūt par nopietnu draudu, jo to sastāvā esošās ķīmiskās vielas var nokļūt augsnē, ūdeņos un pat cilvēka organismā. “Latvijas Zaļais punkts” atgādina, ka pareiza bateriju apsaimniekošana ir būtiska vides saglabāšanai un sabiedrības veselībai.

 

Latvijā tiek savākta teju vai puse no izlietotām baterijām

Saskaņā ar Valsts vides dienesta datiem, 2023. gadā Latvijas tirgū tika ievestas 436 tonnas galvanisko elementu, tostarp populārās “pirkstiņbaterijas”. Tomēr atpakaļ savākta tika nepilna puse*. Tas nozīmē, ka liels apjoms bateriju nonāk kopējā atkritumu plūsmā, kur tās var kļūt par nopietnu piesārņojuma avotu. Baterijas satur cinku, kadmiju, dzīvsudrabu, svinu un citas toksiskas vielas, kas var saglabāties vidē pat simts gadu vai ilgāk. Piesārņojot augsni un gruntsūdeņus, veselībai bīstamās vielas uzņem kā augi un dažādas lauksaimniecības kultūras, tā dzīvnieki un cilvēki, kas rada draudus gan dabai, gan cilvēka veselībai.

 

Pareiza apsaimniekošana – solis pretī tīrākai videi

Izlietoto bateriju šķirošana ir būtisks solis pretī vides ilgtspējai. Tās, kas tiek savāktas un pārstrādātas, ļauj iegūt vērtīgus materiālus, piemēram, cinku, mangānu un dzelzi, kurus var izmantot jaunu produktu ražošanā. Tas ne tikai samazina piesārņojumu, bet arī mazina dabas resursu patēriņu.

“Lai gan baterijas parasti ir nelielas, to radītais kaitējums videi un cilvēka veselībai var būt ievērojams. Iespējams, daudzi nenovērtē vienas izmestas baterijas ietekmi, tomēr kopumā tas veido milzīgu apjomu – vairāk nekā 200 tonnas jeb vairāk nekā 8 miljoni AA, AAA un citu tipa bateriju ik gadu nonāk tur, kur tām nevajadzētu atrasties, vai tiek ilgstoši uzkrātas mājsaimniecībās. Diemžēl daudzi neapzinās, cik nopietns drauds dabai un nākamajām paaudzēm var būt nepareizi izmesta baterija,“ skaidro Kaspars Zakulis, “Latvijas Zaļā punkta” direktors.

 

Kur nodot izlietotās baterijas?

Baterijas iespējams nodot speciālajos šķirošanas punktos tirdzniecības vietās, kur tās tiek pārdotas. “Latvijas Zaļais punkts” sadarbībā ar partneriem Latvijā ir izvietojis vairāk nekā 500 īpašas bateriju savākšanas kastes, kuru atrašanās vietas iespējams atrast vietnē www.zalais.lv sadaļā “Šķirot”. Tāpat baterijas var nogādāt uz kādu no vairāk nekā 70 atkritumu šķirošanas laukumiem visā Latvijā.

Aicinām arī darba devējus un izglītības iestādes iesaistīties videi draudzīgās iniciatīvās un izvietot bateriju šķirošanas tvertnes birojos, skolās un citās publiskās vietās.

 

Izvēlies ilgtspējīgākas alternatīvas!

Lai samazinātu izlietoto bateriju apjomu, patērētāji aicināti izvēlēties uzlādējamās baterijas, kas kalpo ilgāk un ļauj ietaupīt gan finanses, gan dabas resursus. Tās var izmantot atkārtoti līdz pat vairākiem simtiem reižu, būtiski samazinot vienreizlietojamo bateriju patēriņu. Atbildīga attieksme pret izlietoto bateriju apsaimniekošanu ir solis uz tīrāku un veselīgāku vidi. Lai veicinātu iedzīvotāju aktīvāku šķirošanu, “Latvijas Zaļais punkts” īsteno informatīvo kampaņu. Turklāt kampaņas laikā iedzīvotājiem būs iespēja izteikt viedokli par dažādiem sabiedrībā iesakņojušiem stereotipiem, paužot savu attieksmi, nododot baterijas.

Vairāk informācijas par atkritumu, tostarp bateriju, šķirošanu iespējams atrast vietnē www.zalais.lv.

 

*Aptauju 2022.gada nogalē īstenoja “Latvijas Zaļais punkts” sadarbībā ar pētījumu kompāniju “SKDS”, tiešajās intervijās aptaujājot 1000 respondentus visā Latvijā vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Saistītie raksti

Kā virtuves pārpalikumus pārvērst Lieldienu krāsu brīnumā? 5 dabīgas krāsvielas tavā virtuvē

17/04/2025

Mūsdienu ilgtspējas centieni arvien biežāk balstās senajās latviešu prasmēs – izmantot katru lietu pilnvērtīgi. Krāsojot Lieldienu olas ar dabīgiem resursiem, mēs ne tikai samazinām mākslīgo materiālu izmantošanu, bet arī turpinām tradīciju, kur pavasara krāsas svētkiem […]

“Laiks tikt vaļā no liekā” – iedzīvotājus aicina piedalīties elektrotehnikas nodošanas akcijā un laimēt balvas

16/04/2025

No 22. aprīļa līdz 30. maijam Rīgā, Siguldā, Daugavpilī, Liepājā, Grobiņā, Saldū un Brocēnos norisināsies nokalpojušo elektroiekārtu bezmaksas nodošanas akcija “Laiks tikt vaļā no liekā”, kuras mērķis ir veicināt videi draudzīgu un atbildīgu  nolietotās elektrotehnikas […]

Aizputē svinīgi atklāts pilsētā pirmais šķiroto atkritumu savākšanas laukums

15/04/2025

Otrdien, 15. aprīlī, Aizputē, Raiņa bulvārī 26, svinīgi atklāts un darbu sācis pilsētā pirmais šķiroto atkritumu savākšanas laukums, kurā iedzīvotāji turpmāk varēs nogādāt dažāda veida mājsaimniecībā radušos šķirotos atkritumus, tostarp iepakojumu, elektrotehniku, baterijas, tekstilizstrādājumus, auto […]

“Eco Baltia vide” piedāvā Latvijā jaunu pakalpojumu – PVC rāmju bezmaksas nodošanu

14/04/2025

PVC jeb polivinilhlorīds ir plaši izmantots materiāls logu un durvju ražošanā un veido ievērojamu daļu no kopējā būvniecības atkritumu apjoma. Lai veicinātu būvniecības atkritumu šķirošanu un otrreizējo pārstrādi, “Eco Baltia vide” Pierīgā, Siguldā un Liepājā […]

Sīkdatņu iestatījumi

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus
šajā vietnē var tikt izmantotas analītiskās un mārketinga sīkdatnes. Lūdzu atzīmējiet savu izvēli.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes
Analītiskās sīkdatnes
Mārketinga sīkdatnes
Sīkdatņu iestatījumi